فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

تعداد بازدید: ۱۳۶۹
کد خبر: ۵۵۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
گفت و گوی تفصیلی با دبیرکل فدراسیون
دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: بیان دیدگاهها می‌بایست در مسیری انجام شود که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح قاره کهن آسیبی وارد نکند.

تشریح جلسه ویدیو کنفرانسی با AFC، مباحث مهم درباره لیگ و واکنش به شایعات منتشره علیه فوتبال ملی

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی،دبیرکل فدراسیون درباره پروتکل‌های مربوط به برگزاری مسابقات در شرایط شیوع و مبارزه با ویروس کرونا عنوان کرد:به صورت کلی،آغاز مسابقات فوتبال در هر کشوری باید با تصمیم و سیاست‌های دولت‌ها باشد و این موضوع به عینه در تمامی کشورهایی که مجوز برگزاری مسابقات شان داده شد انجام شده است.بیان ساده تر این موضوع این است که اگر وزارت بهداشت به نمایندگی از دولت اجازه آغاز مسابقات را بدهد، متولیان برگزاری فوتبال در هر کشور باید با نهادهای بهداشتی هماهنگی داشته و قدم به قدم با رعایت پروتکل‌ها پیش بروند.
وی ادامه داد:از طرفی فیفا جدیدترین پروتکل‌های آغاز مسابقات را اعلام کرده است.این پروتکل در یک سند ۱۹ صفحه ای جهت اطلاع همه - و نه فقط ۲۱۱ کشور عضو‌ فیفا - در سایت فیفا منتشر شد.
وی درباره روند مربوط به برگزاری مسابقات تصریح کرد: هرگونه تصمیمی در این باره باید از سوی فدراسیون و سازمان لیگ اعلام شود و اینکه باشگاه‌ها به صورت تک تک و از طریق رسانه‌ها مطالب را بازگو کنند در پروتکل های بین المللی وجود ندارد و می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.نکته مهمی که می خواهم اینجا مطرح کنم این است که بازگویی این مسائل از سوی اعضای باشگاهها بازتاب رسانه‌ای بین‌المللی و حتی تبعات سنگینی برای کل ساختار فوتبال ایران خواهد داشت و لذا شایسته است مسولان باشگاهها در این قسمت دقت نظر بیشتری داشته باشند.در دنیای امروز مباحث به صورت کامل رصد می شود و همه ما در اتاق شیشه ای در حال فعالیت هستیم.بنابراین بیان دیدگاهها می بایست در مسیری انجام شود که به کلیت فوتبال کشور و اقتدار فوتبال ما در سطح جهان آسیبی وارد نکند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال افزود:فدراسیون‌های عضو فیفا در نهایت نقطه تماس میان فوتبال آن کشور با فدراسیون بین المللی فوتبال هستند و در واقع فیفا فدراسیون فوتبال آن کشور را به رسمیت می شناسد.لذا اگر قرار بر این باشد تصمیمی در کلیت فوتبال و برای مثال برگزاری مسابقات باشگاهی در هنگام شیوع و مبارزه با ویروس کرونا گرفته شود فیفا با مسولان باشگاهها جلسه نمی گذارد بلکه این فدراسیون فوتبال است که محل ارتباط میان دو نهاد است.
نبی تصریح کرد:بار دیگر از کلیه مسولان محترم باشگاهها درخواست می کنم با عنایت به موارد ذکر شده همچون همیشه به اظهارات و مصاحبه های خود دقت نظر ویژه ای داشته باشند و در درون مجموعه و ساختار باشگاه،طرح مشخص و ساز و کار معینی را برای انتقال پیام های شان به فضای افکار عمومی و رسانه ها در نظر بگیرند.بدون شک،تاوان سخنان حاشیه برانگیز و احساسی را نه اقلیتی خاص بلکه کل فوتبال ایران خواهد داد.
وی همچنین خاطرنشان کرد:سازمان لیگ با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تایید وزارت بهداشت هم بوده برنامه تمرینات و شروع مسابقات لیگ برتر،لیگ یک،لیگ دو و لیگ سه را در نامه مورخ ۳۰ اردیبهشت به باشگاهها ابلاغ کرد.بر این اساس،تیم های لیگ برتر، لیگ یک،دو و سه تمرینات خود را از خرداد آغاز کردند و فدراسیون و سازمان لیگ مطابق مصوبات قانونی و لازم الاجرا برنامه های تمرینات و مسابقات را اجرا می کنند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین درباره نشست ویدئو کنفرانس AFC با نمایندگان فدراسیون ها و لیگ های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب آسیا عنوان کرد:این جلسه روز چهارشنبه از ساعت ۱۵ به وقت محلی مالزی برگزار شد.اعضای دپارتمان مسابقات،بخش تجاری و همچنین نمایندگان لاگارد اسپورت هم در این نشست حضور داشتند.قبلا AFC از همه فدراسیون ها استعلامی گرفته بود که تصمیم شان درباره لیگ های داخلی شان بر اساس پروتکل های ابلاغی دولت شان به چه صورت است.در نهایت مشخص شد تا اول تیر کشورهای غرب آسیا که در لیگ قهرمانان حضور دارند یا لیگ های داخلی شان آغاز شده یا در شرف آغاز است.کنفدراسیون از آغاز دوباره لیگ های داخلی ابراز خوشحالی کرد.مسولان کنفدراسیون همچنین اعلام کردند که مسابقات تحت نظر AFC براساس پروتکل های اجرایی در هنگام شیوع کرونا سه روز قبل و یک روز پس از بازی ها می بایست توسط فدراسیون ها به انجام برسد.
وی درباره وضعیت رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تصریح کرد:کنفدراسیون در این باره با فیفا مذاکراتی داشته است.در نهایت پیشنهاد برگزاری ۴ مسابقه باقیمانده این مرحله در فیفادی اکتبر و نوامبر است.بدین ترتیب که ۸ و ۱۳ اکتبر و ۱۲ و ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰ این مسابقات به انجام برسد.این پیشنهاد از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام گرفته و قرار است فیفا در این باره اطلاع رسانی نهایی را انجام دهد‌.همچنین قرعه کشی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی هم مقرر گردید در ژانویه ۲۰۲۱ صورت پذیرد و آغاز این مسابقات از مارچ ۲۰۲۱ خواهد بود.
نبی درباره ادامه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و همچنین مرحله یک شانزدهم این مسابقات گفت:ای اف سی پیشنهادات کشورهای مختلف را در این باره دریافت کرده و ارزیابی های لازم را انجام داده است.قرار است با توجه به مکاتبات قبلی درباره چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم گیری شود‌.دو بازه زمانی یا از ۱۴ تا ۲۹ سپتامبر و یا از ۲۱ اکتبر تا ۴ نوامبر ۲۰۲۰ دراین خصوص در نظر گرفته شده است و پس از بررسی نهایی کمیته مسابقات تصمیم نهایی را می گیرد.
به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین درباره شایعات مطرح شده پیرامون خطر تعليق فوتبال ايران گفت:همانطور که بارها در روزهای اخیر از سوی فدراسیون فوتبال شفاف سازی صورت گرفت، روز 9 خرداد ماه نامه‌ای از سوی فیفا به ایران رسید که در آن، به تعداد بسیار محدودی از مواردى که مد نظر فیفا بود، اشاره شده بود. در این نامه‌ای مطلقاً به چنین مسئله‌ای اشاره نشده است. در حال حاضر به واقع مشكلى براى فدراسيون وجود ندارد‌. در اين مسير لازم است با همدلى ، حمايت و همراهى به تكميل اين فرايند کمک كنيم.متاسفانه گاهی اوقات به برخی شایعات علیه فوتبال ملی دامن زده می شود که باعث تعجب و تاسف است و نباید تحت هیچ عنوان تکرار شود.
نبی در خاتمه گفت:پیرو اطلاعیه قبلی انتشار مدارک و اسناد مرتبط با فدراسیون از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون داشتن مجوز رسمی از سوی فدراسیون فوتبال به منزله دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون تلقی شده و می بایست در مراجع قانونی پاسخگویی صورت پذیرد.به ویژه در بخش موضوعات مطروحه علیه فوتبال ملی به هیچ وجه گذشت نخواهیم کرد.

قاب خاطرات
گزارش تصویری
ویدئوها
آخرین اخبار

اسامی داوران هفته 28 لیگ دسته اول فوتبال

اعلام برنامه مرحله نیمه نهایی مسابقات لیگ برتر فوتسال بانوان

اطلاعیه

پیام تبریک دبیرکل فدراسیون

اعلام برنامه مسابقات سه هفته از لیگ برتر

پیام تسلیت فدراسیون

اطلاعیه

اهدا هشتمین تابلو فرش فدراسیون فوتبال

یوسنیک و زانجر به ایران رسیدند

توضیحات روابط عمومی

پربازدیدترین ها

اعلام داوران هفته 22 لیگ برتر فوتبال

توضیحات سخنگوی فدراسیون فوتبال

گل مرحوم ایرج دانایی‌فرد در جمع بهترین گل‌های آسیایی تاریخ جام جهانی

اسامی داوران هفته 27 لیگ دسته اول فوتبال

اسکوچیچ نظاره‌گر رقابت‌ لیگ برتر

پیام تبریک فدراسیون فوتبال به رادیو ورزش

نورشرق: آزمون واسطه های نقل و انتقالات فوتبال را اواخر تیرماه برگزار می کنیم

جابری: امروز نشست مشترکی جهت بررسی اتفاقات بازی برگشت فینال برگزار شد

نماهنگی از حضور ایران در جام جهانی 2018 روسیه

عبدی: برگزاری رقابتها بدون مجوز امکانپذیر نخواهد بود